سفارش تبلیغ
صبا ویژن

Life Style

نظر

لوگو 

برای درک اینکه یک لوگو چیست ، ابتدا باید درک کنیم که هدف اصلی آرم ها چیست. فرایند طراحی باید با هدف این باشد که آرم فوراً قابل شناسایی ، الهام بخش اعتماد ، تحسین ، وفاداری و برتری ضمنی باشد. این لوگو یکی از جنبه های بازار تجاری یا یک نهاد اقتصادی یک شرکت است و شکل ها ، رنگ ها ، فونت ها و تصاویر آن معمولاً با سایر آرم های موجود در یک طاقچه در بازار تفاوت های چشمگیری دارند.

هر نشانه دارای علائم خاصی است که ذهنیت متفاوتی را در افراد مختلف ایجاد می کند,این ذهنیت بر اساس موقعیت و مکان متغییر است.همچنین هر آرم مسئول انتقال مفهومی به هر بیننده است,مفهومی که می تواند در شکل گیری یک هویت,برای یک سازمان و موسسه نقش مهمی داشته باشد و آنها را نسبت به رقبای خود متمایز سازد.
یک آرم از طریق استفاده از یک مارک ، پرچم ، نماد یا امضا یک شرکت یا محصول را مشخص می کند. آرم به طور مستقیم شرکت را به فروش نمی رساند و نه بندرت تجارت را توصیف می کند. لوگوها معنای آنها را از کیفیت چیزی که آن را نشان می دهد ، مشتق می کنند ، و نه راه دیگر - آرم ها برای هویت وجود دارند و نه برای توضیح, به طور خلاصه ، اینکه یک آرم به چه معنی باشد از آنچه به نظر می رسد از اهمیت بیشتری برخوردار است  .

اولین قسمتی که از هر مجموع به نمایش گذاشته می شود جدیدترین طراحی لوگو آن مجموعه است;به نوعی هویت یک مجموعه در یک قاب به بیننده ارائه می شود .یک نشانه حرفه ای میتواندحس اطمینان را به بیننده القاء کند و نقش اساسی در شکل گیری هویت آن برند داشته باشد.

تاریخچه آرم و لوگو

تاریخچه نشانه ها به دوره انسان های اولیه بر می گردد .انسان های نخستین برای اینکه بتوانند پیام و مفهومی را به هم انتقال دهند آن پیام را به صورت عناصر تصویری و نماد به روی سنگ,چوب و اشیاء هک می کردند,آنها از طریق این المان های خاص با یکدیگر در ارتباط بودند.همچنین با گذشت زمان انسان ها برای انتقال پیام مالکیت چیزی مانند پرچم ها,وسایل و...از نشانه ها استفاده می کردند

در جامعه های قرون وسطا نیز نشان واره وجود داشته است و بازرگانان برای معامله و مشخص کردن نوع کالا و محصولاتشان از نشانه ها استفاده می کردند.در قرن نوزدهم درج کنندگان نقش ها(چاپگران) تصمیم گرفتند برای اینکه کسب و کار خود را گسترش و به جوامع دیگر معرفی کنند نشانه و یا همان امضایی را پای هر کار میزدند تا معرف کارهای آنان باشد.

از نشانه ها بر روی سپر,لباس و پرچم جنگجویان نیز استفاده می شد به علت اینکه در قرون وسطی شناسایی نیروها که بدون علامت بودن بسیار سخت بود و کلاه خود بر سر آنها اجازه نمی داد که جنگجویان را از بقیه تشخیص دهند و کم کم این نیروها برای اینکه بتوانند شناسایی شوند از سپر و زره های مخصوص خود استفاده کردند; با گذشت زمان این نمادها تبدیل به نشانه های اختصاصی شد که بقیه حق استفاده از نشانی که متعلق به آنان نبود را نداشتند

طراحی لوگو

دسته بندی نشانه ها

نشان واره ها دارای دسته بندی های مختلفی هستند که می توان آنها را به سه گروه اصلی تقسیم بند کرد:

لوگو تصویری

در نشان تصویری از آیکون ,نماد,سمبل,و پیتوگرام استفاده می شود که طراح باید با استفاده از این قسمت ها لوگو را به بهترین حالت طراحی کند

از این نشانه بیشتر در شرکت ها و سازمان هایی استفاده می شود که قصد دارند به ساده ترین روش ممکن مفهوم را به مخاطبین خود انتقال دهند.( البته علامت تصویری میتواند صرفا یک نماد خاص باشد که به فعالیت مجموعه هم ارتباط نداشته باشد)

از جمله لوگوهای تصویری برندهای شناخته شده میتوان از :

  • نشان اپل
  • نشان نایک
  • نشان فایرفوکس
  • نشان یونسکو

آیکون ها در لوگو تصویری به نوعی مفهوم را با القاء عنصری خاص به بیننده انتقال می دهند.

از جمله نشان یونسکو که سعی شده از طریق عنصر تصویری حمایت از مادران و کودکان مفهوم را به سادترین روش به بیننده انتقال دهند.

مونوگرام:در این نوع طراحی از حروف اول نام برند استفاده می شود

پیتوگرام ها در این نوع نشان ها ها به صورت المانی خاص استفاده می شود که تصویر با اولین تماس چشمی مفهوم را می رساند.

مانند:رستوران ها,ادارات,مدارس و...

لوگو نوشتاری

در نشان نوشتاری از لوگو تایپ,مونگرام استفاده می شود که طراح با استفاده از نوشتار, منظور و اسم مجموعه را به زبان های مختلف به بیننده نمایش می دهد

نشان نوشتاری; استفاده متون مختلف گرافیکی را شامل می شود.طراح با استفاده ازاتودهای دستی نوشته های خاصی را ایده پردازی و اجرا می کند. تایپوگرافی ها بر اساس زبان های مختلف تغییر می کند.

این نوع نشانه باید به گونه ای طراحی شود که هر میزان سایز آن تغییر کرد خوانایی خود را از دست ندهد

از جمله نشان های نوشتاری شناخته شده میتوان از:

  • نشان کوکاکولا
  • نشان سونی
  • نشان گوگل

لوگو تایپ ها شامل شکل های گوناگون هستند

نشان هایی که نازک تر و خطی هستند این نوع حس رسمیت و پالودگی را به بیننده انتقال می دهند

مانند: طراحی لوگو نوشتاری سالن های آرایشی که از لوگو نوشتاری نازک و خطی استفاده می شود.

و یا لوگوهای نوشتاری فانتزی که درشغل های مانند فست فود و یا مواد غذایی استفاده می شوند

این نوع نشان ها مختص کارهای مخصوص خود هستند که اگر در فعالیت های دیگربه کار گرفته شوند ممکن است جلوه خوبی نداشته باشند.

لوگو ترکیبی

در طراحی نشان ترکیبی از نشان نوشتاری و نشان تصویری استفاده می شود .

در این نوع آرم تصویری به عنوان نماد استفاده می شود و یک نوشته اختصاصی و منحصر به فرد نیز در زیر و یا کنار لوگو طراحی می شود .تلفیق این دو نشان ترکیبی را شکل می دهد .

ازجمله نشان های ترکیبی شناخته شده میتوان از:

  • نشان مزدا
  • نشان LG
  • نشان مک دونالد

 

 

در طراحی آرم ترکیبی هارمونی باید طوری باشد که نشانه تصویری و نشانه نوشتاری با یکدیگر هماهنگ باشند یعنی مکمل همدیگر باشند,این نوع آرم ها در اصل پیچیده تر از دو نشان قبلی است به نوعی دو نشان واره قبل در یک قاب و تصویر به هم می رسند و با هم تلفیق می شوند. قیمت طراحی لوگو نیز در لوگو ترکیبی متفاوت است.